Historia zakładu

Katedra Protetyki Dentystycznej Wydziału Stomatologicznego została utworzona w 1944 roku. Założycielem, organizatorem i pierwszym kierownikiem została dr Janina Galasińska-Landsbergerowa. Już w pierwszym roku istnienia Zakładu odbywały się wykłady i ćwiczenia dla studentów i prowadzona była działalność naukowa. W 1947 roku kierownik Zakładu uzyskała stopień doktora na podstawie dysertacji pt. “Dostawka skrzydłowa”, a na podstawie pracy pt. “Zgryzadła” – została docentem. Po tym czasie odbyła staż naukowy w USA. Po powrocie uzyskała tytuł profesora.

W latach 1959-1963 kierownikiem Zakładu był doc. Wiktor Nowak. Po jego śmierci powierzono kierownictwo Zakładu dr Tadeuszowi Jędrzejewskiemu, który habilitował się w 1963 roku, a w 1983 uzyskał tytuł profesora. Był autorem 42 publikacji, promotorem 7 doktorantów i opiekunem 3 habilitantów. Aktywnie działał w PTS. W 1985 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł w 1996 roku.

W 1985 roku kierownikiem Zakładu Protetyki został prof. Włodzimierz Józefowicz (1985-1993). Był autorem 183 prac naukowych, 2 przewodników do ćwiczeń i podręcznika, promotorem 12 doktoratów i opiekunem 3 habilitacji. Jego prace naukowe wielokrotnie cytowano w piśmiennictwie zagranicznym. Był pomysłodawcą Targów Stomatologicznych CEDE, które obecnie są największe w Polsce. Zakład Protetyki zorganizował pierwsze Targi CEDE w Łodzi. Profesor Józefowicz sprawował liczne odpowiedzialne funkcje w Polskim Towarzystwie Stomatologicznym włącznie z prezesem ZG PTS. W 1992 został prezydentem EPA. Pod jego kierunkiem w Zakładzie Protetyki realizowano projekty badawcze dotyczące eliminacji bólu podczas zabiegów stomatologicznych. Wprowadzone zostały nowoczesne metody postępowania w protetyce stomatologicznej oraz była ożywiona działalność naukowa a także dydaktyczna przed i podyplomowa. Prof. Józefowicz zmarł 24 VIII 1993 r. w sile wieku, po wyczerpującej chorobie.

W latach 1994 – 1996 dr Alina Mikołajczyk pełniła obowiązki Kierownika Zakładu.

W 1996 kierownictwo objął prof. Maciej Romanowicz (1996-2009). W 1996 roku obronił pracę habilitacyjną pt. ”Ocena przydatności elektroanalgezji w zabiegach szlifowania zębów na podstawie obiektywnych i subiektywnych wskaźników reakcji bólowej”. Był on autorem 138 prac, promotorem 14 prac doktorskich i opiekunem 1 pracy habilitacyjnej. W 2002 roku uzyskał tytuł Profesora w zakresie nauk medycznych. Za jego kadencji Zakład realizował projekt statutowy pt. „Retencja i stabilizacja stałych i ruchomych uzupełnień protetycznych i ich wpływ na podłoże w rehabilitacji narządu żucia”. Zaowocowało to wieloma pracami naukowymi. Profesor Romanowicz pełnił funkcje recenzenta w wielu czasopismach. Przez 8 lat był Prezesem oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. W 2009r. prof. Romanowicz odszedł na emeryturę. Dnia 6.03.2020 roku zmarł. 

W 2009 r. Kierownikiem Zakładu Protetyki UM w Łodzi została prof. dr hab. Beata Dejak. Dodatkowo pełni funkcję Kierownika I Poradni Protetyki Stomatologicznej SP ZOZ CSK Instytutu Stomatologii UM w Łodzi. Od ponad 30 lat zajmuje się badaniem biomechanicznych zagadnień w jamie ustnej wykorzystując nowoczesną metodę elementów skończonych. Jest autorką ponad 150 prac, które zostały opublikowane w znaczących czasopismach polskich i zagranicznych np. Dental Materials i Journal of Prosthetic Dentistry. W 1999 obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską pt. „Wpływ kształtu i wielkości wkładów koronowo-korzeniowych na naprężenia w tkankach odbudowanych zębów”, a w 2009 pracę habilitacyjną pt. „Ocena wytężenia i szczelności różnych uzupełnień koronowych w zębach trzonowych podczas symulacji żucia”. W 2016 roku nadano jej tytuł Profesora. Pełni funkcję członka wielu Komitetów Redakcyjnych czasopism naukowych i recenzenta zagranicznych periodyków w zakresie biomechaniki. Ma ponad 30 letnie doświadczenie kliniczne, specjalizację z protetyki stomatologicznej, stomatologii ogólnej. Prowadzi również szkolenia dla lekarzy. Jest promotorem wielu prac doktorskich i kierownikiem specjalizujących się lekarzy. Prof. Dejak jest prezesem Łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz członkiem Akademii Pierre Faucharda, członkiem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej CEM.

Obecnie w Zakładzie zatrudnionych jest 19 pracowników naukowych, w tym 13 adiunktów, 5 asystentów. W Jednostce są realizowane projekty badawcze pt. „Retencja i wytrzymałość uzupełnień stałych i ruchomych” oraz „Różnorodne suprastruktury implantologiczne w leczeniu protetycznym”. Zakład prowadzi zajęcia dydaktyczne dla studentów stomatologii III, IV i V roku oraz technik Dentystycznych. Organizuje liczne kursy podyplomowe z zakresu Protetyki Stomatologicznej. Szkoli specjalistów z Protetyki Stomatologicznej.

Od lat 1980tych pracownicy Zakładu Protetyki pełnią zaszczytne, społeczne funkcję w Zarządzie oddziału Łódzkiego PTS. Z Zakładu rekrutowali się kolejno Prezesi tego oddziału: prof. Józefowicz, prof. Romanowicz, dr Andruch, dr Doliwa, prof. Dejak.

Od 1980 r. Zakład Protetyki organizuje Międzynarodową Konferencję im. M. Kłopotowskiego, która odbywa się, co 2 lata. Jest to jedyna studencka międzynarodowa Konferencja stomatologiczna w naszym kraju. Jednocześnie jest największą, najstarszą i najbardziej prestiżową Konferencją tego typu w Polsce. W jej ramach prezentowane są naukowe osiągnięcia studentów i młodych stomatologów z niemal wszystkich uczelni polskich oraz gości zagranicznych. 

Kierownicy i czasy trwania ich kadencji

  • prof. hab. Janina Galasińska-Landsbergerowa
    1944-1959
  • dr hab. Wiktor Nowak
    1959-1963
  • prof. hab. Tadeusz Jędrzejewski
    1963-1985
  • prof. hab. Włodzimierz Józefowicz
    1985-1993
  • dr n. med. Alina Mikołajczyk
    1994-1996
  • prof. hab. Maciej Romanowicz
    1996-2009
  • prof. dr hab. Beata Dejak
    2009-nadal