Regulamin

Regulamin wewnętrzny ćwiczeń w Zakładzie Protetyki Stomatologicznej

  1. Ćwiczenia dla studentów odbywają się zgodnie z rozkładem zajęć podanym przez dziekanat w liczbie 15 w semestrze. Odbywają się w salach fantomowych oraz w klinice Zakładu Protetyki przy ul. Pomorska 251.
  2. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa.
    • Każda nieobecność powinna być usprawiedliwiona zwolnieniem lekarskim.
    • Dopuszczalna jest jedna usprawiedliwiona nieobecność na ćwiczeniach w ciągu semestru.
    • Każde spóźnienie powinno być zgłoszone asystentowi. Trzy nieusprawiedliwione spóźnienia traktuje się jako 1 nieobecność.
    • Nieprzygotowanie do ćwiczenia powoduje jego niezaliczenie, pomimo obecności
    • Trzy niezaliczone ćwiczenia lub dłuższa nieusprawiedliwiona nieobecność powoduje wycofanie karty ćwiczeń do Kierownika Zakładu i zgłoszenie do Dziekanatu.
    • Opuszczenie sali ćwiczeń z ważnych powodów należy uzgodnić wcześniej z asystentem.

  3. Jeżeli student nie był obecny na ćwiczeniach i ma usprawiedliwienie to na następnych ćwiczeniach jest zobowiązany do napisania zaległego sprawdzianu u własnego asystenta. Nieobecność usprawiedliwiona umożliwia studentowi odrabianie ćwiczeń za zgodą asystenta (pisemną). Usprawiedliwienie nieobecności należy przynieść w terminie 7 dni.
    Odrobienie nieobecności studenci powinni uzgodnić z nauczycielem prowadzącym zajęcia.
  4. Każda próba ściągania na kolokwium kończy się wpisaniem 0p. i brakiem możliwości jego odrabiania.
  5. Zabrania się posiadania na kolokwium telefonu komórkowego i innych urządzeń mobilnych.
  6. Studenci na ćwiczeniach są zobowiązani posiadać własne narzędzia wyszczególnione w szczegółowym programie ćwiczeń dla danego roku oraz fartuch lekarski, maski chirurgiczne, okulary ochronne i rękawiczki, obuwie na zmianę, wiertła.
  7. Zaliczenie ćwiczenia odbywa się na podstawie:
    • obecności na ćwiczeniu
    • wykazania się wiadomościami teoretycznymi dotyczącymi ćwiczenia i zdania wszystkich kolokwiów cząstkowych
    • wykonania zadań praktycznych przewidzianych planem

Na poszczególnych latach studiów obowiązują następujące zasady zaliczenia ćwiczeń:

III Rok studiów semestr 5

Ćwiczenia mają charakter praktycznych zajęć w salach fantomowych polegających na wykonywaniu przez studentów faz postępowania klinicznego i laboratoryjnego przy wykonawstwie stałych protez.

Zaliczenie ćwiczeń 5 semestru III roku odbywa się na podstawie:

  1. obecności i zaliczeniu wszystkich ćwiczeń
  2. zaliczenia 14 sprawdzianów powtórzeniowych  odbywających się podczas seminariów i uzyskanie minimalnej liczby 42 punktów ( ocena ndst- 0 punktów, dost -3punktów, db-4punkty, bdb-5punktów). Można poprawiać tylko 2 niezdane kolokwia w ciągu semestru. Wyciągana jest średnia z oceny niedostatecznej i poprawionej.
  3. wykonania wszystkich zadań praktycznych przewidzianych planem
  4. zdania kolokwium końcowego.

Ocena semestralna stanowi 50% ze średniej ze sprawdzianów cząstkowych oraz 50% z oceny z kolokwium końcowego semestru 5 obejmującego wiadomości z zakresu protez stałych.

III Rok studiów semestr 6

Ćwiczenia mają charakter praktycznych zajęć w salach fantomowych polegających na wykonywaniu przez studentów faz postępowania klinicznego i laboratoryjnego przy wykonawstwie ruchomych protez.

Zaliczenie ćwiczeń 6 semestru III roku studiów odbywa się na podstawie:

  1. obecności i zaliczeniu wszystkich ćwiczeń,
  2. wykonania wszystkich zadań praktycznych przewidzianych planem
  3. zaliczenia 13 sprawdzianów powtórzeniowych, odbywających się podczas seminariów i uzyskanie minimalnej liczby 39punktów ( ocena ndost- 0 punktów, dost -3punktów, db-4punkty, bdb-5punktów). Można poprawiać tylko 2 niezdane kolokwia w ciągu semestru. Wyciągana jest średnia z oceny niedostatecznej i poprawionej.
  4. Zaliczenia sprawdzianu manualnego, obejmującego materiał 5 i 6 semestru
  5. Zaliczenia sprawdzianu końcowego testowego obejmującego wiadomości 5 i 6 semestru

Uzyskanie 59 punktów lub więcej z sprawdzianów powtórzeniowych umożliwia podwyższenie o 3 punkty puli punktów z egzaminu teoretycznego (pod warunkiem, że w teście student uzyska chociaż minimalną liczbę punktów niezbędną do jego zaliczenia).

Obecność na wszystkich wykładach z protetyki umożliwia dodatkowo uzyskanie 3 punktów do puli punktów z egzaminu teoretycznego (pod warunkiem, że w teście student uzyska chociaż minimalną liczbę punktów niezbędną do jego zaliczenia).

IV Rok

Ćwiczenia mają charakter seminariów i demonstracyjnych zajęć klinicznych polegających na przyjmowaniu przez studentów pacjentów pod kierunkiem asystentów.

 Zaliczenie ćwiczeń 8 semestru odbywa się na podstawie:

  1. zaliczenia wszystkich ćwiczeń
  2. zaliczenia 12 sprawdzianów powtórzeniowych odbywających się podczas seminariów i uzyskanie minimalnej liczby 36 punktów (ocena ndst- 0 punktów, dost -3 punktów, db-4punkty, bdb-5punktów). Można poprawiać tylko 2 niezdane sprawdziany w ciągu semestru. Wyciągana jest średnia z oceny niedostatecznej i poprawionej.
  3. wykonania wszystkich zadań praktycznych przewidzianych planem
  4. zaliczenia sprawdzianukońcowegoz zakresu III i  IV roku

Zaliczenie kolokwiów i uzyskanie co najmniej 54 punktów umożliwia uzyskanie dodatkowo 3 punktów do puli z kolokwium końcowego (pod warunkiem, że w teście student uzyska chociaż minimalną liczbę punktów niezbędną do jego zaliczenia).

Obecność na wszystkich wykładach z protetyki umożliwia dodatkowo uzyskanie 3 punktów do puli punktów z egzaminu teoretycznego (pod warunkiem, że w teście student uzyska chociaż minimalną liczbę punktów niezbędną do jego zaliczenia).

V Rok

Studenci V roku studiów przyjmują pacjentów w samodzielnie i wykonują zabiegi zgodnie z planem leczenia według przyjętego standardu zabiegu, po uzgodnieniu z asystentem prowadzącym ćwiczenia poszczególnych etapów pracy. 

Podstawą zaliczenia ćwiczenia jest:

  1.  Posiadanie odpowiednich wiadomości teoretycznych.
  2.  Przygotowanie stanowiska pracy
  3.  Zbadanie pacjenta i dokładne wypełnienie karty badania,
  4.  Zaplanowanie leczenia wraz z asystentem
  5.  Wykonanie przewidzianych planem leczenia zabiegów. Na ćwiczeniach studenta obowiązuje oszczędna gospodarka materiałami.
  6.  Wyznaczenie pacjentowi datę następnej wizyty w terminarzu klinicznym i opisania w karcie wykonanych procedur.

Zaliczenie 9 semestru Protetyki odbywa się na podstawie:

  1.  Zaliczenia wszystkich ćwiczeń
  2.  Zaliczenia 13 sprawdzianów powtórzeniowych odbywających się przed każdym ćwiczeniem i uzyskanie minimalnej liczby 39 punktów (max. 65 punktów) (ocena ndst-0 punktów, dst-3 punkty, db-4 punkty, bdb-5punktów). Można poprawiać tylko 2 niezdane kolokwia w ciągu roku. Wyciągana jest średnia z poprawionej i poprzedniej punktacji. Oceną zaliczającą semestr jest średnia z kolokwiów.

Zaliczenie 10 semestru Protetyki odbywa się na podstawie:

  1. Zaliczenia wszystkich ćwiczeń (niezaliczone ćwiczenia muszą być odrobione do terminu części praktycznej egzaminu dyplomowego).
  2. Zaliczenia wszystkich (7) kolokwiów w 10 semestrze na minimum 21 punktów.
  3.  Zaliczenia 20 sprawdzianów powtórzeniowych odbywających się przed każdym ćwiczeniem i uzyskanie minimalnej liczby 60 punktów (max. 100 punktów) (ocena ndst-0 punktów, dst -3 punkty, db-4punkty, bdb-5punktów). Można poprawiać tylko 2 niezdane kolokwia w ciągu roku. Wyciągana jest średnia z poprawionej i poprzedniej oceny.
  4.  Wykonania norm prac protetycznych (obowiązuje wykonanie w ciągu roku normy w wysokości 30 punktów)

Punktacja za wykonane prace:

wkład koronowo-korzeniowy 3 punkty

wkład i nakład koronowy 3p.

korona tymczasowa 2p.

korona złożona, metalowa, pełnoceramiczna 3p.

most filar 3p. za człon 0,5p.

proteza częściowa osiadająca 4p.

proteza całkowita  5p.

proteza szkieletowa 5p.

proteza overdentures 5p.

proteza natychmiastowa 5p

podścielenie protezy  2p.

naprawa protezy 1p.

Zaliczenie przedmiotu odbywa się na podstawie zdania egzaminu dyplomowego obejmującego część praktyczną i teoretyczną.

Egzamin dyplomowy składa się z dwóch części:

I. Praktycznej i ustnej – polegającej na przeprowadzeniu badania podmiotowego i przedmiotowego, zaplanowaniu leczenia, wykonaniu fazy klinicznej przy pacjencie, wykazania się znajomością klinicznych i laboratoryjnych oraz materiałoznawstwa. Podczas egzaminu egzaminator zadaje pytania nie tylko związane z przyjmowanym pacjentem.

Na egzaminie ustnym student musi za każde pytanie uzyskać minimalnie ocenę 3,0.

Część praktyczną egzaminu odbierają pracownicy dydaktyczni Zakładu Protetyki.

Egzamin praktyczny można poprawić tylko jeden raz.

Do egzaminu praktycznego mogą przystąpić studenci, którzy mają zaliczone wszystkie dotychczasowe ćwiczenia, zdali sprawdziany powtórzeniowe i uzyskali co najmniej 60 punktów, oraz mają wykonane normy kliniczne w ilości 30 punktów.

Egzamin praktyczny musi być zdany przed częścią teoretyczną egzaminu dyplomowego. Termin wyznacza pracownik dydaktyczny Zakładu odbierający egzamin. Niezdanie egzaminu praktycznego powoduje brak możliwości przystąpienia do części teoretycznej egzaminu dyplomowego.

II. Teoretycznej – w formie testowej obejmującej swoim zakresem całość zagadnień klinicznych i laboratoryjnych omawianych w trakcie zajęć, seminariów i wykładów z protetyki stomatologicznej z roku III, IV i V wiadomości oraz opisanych w obowiązujących podręcznikach. Wymagana jest także znajomość materiałoznawstwa z zakresu protetyki stomatologicznej.

Studenci, którzy nie zdali części teoretycznej egzaminu dyplomowego mają prawo do dwóch terminów poprawkowych w sesji poprawkowej.

Wszystkie trzy terminy teoretycznej części egzaminu dyplomowego wyznacza Kierownik Zakładu.

Zgodnie z regulaminem UM w Łodzi, każda próba ściągania na egzaminie oznacza niezaliczenie wszystkich 3  terminów egzaminu.

Ostateczna ocena z Protetyki stanowi średnią ważoną:

30% stanowi ocena z egzaminu praktycznego i 70% ocena z egzaminu testowego

  • Uzyskanie 90 punktów (90% z 100 punktów) lub więcej ze sprawdzianów powtórzeniowych umożliwia podwyższenie o 3 punkty puli punktów z egzaminu teoretycznego (pod warunkiem, że w teście student uzyska chociaż minimalną liczbę punktów niezbędną do jego zliczenia).
  • Obecność na wszystkich wykładach z protetyki umożliwia dodatkowo uzyskanie 3 punktów do puli punktów z egzaminu teoretycznego (pod warunkiem, że w teście student uzyska chociaż minimalną liczbę punktów niezbędną do jego zaliczenia).
  • Wykonanie procedur klinicznych w ilości większej o każde 10 punktów umożliwia podwyższenie puli punktów do egzaminu o 1 (pod warunkiem, że w teście student uzyska chociaż minimalną liczbę punktów niezbędną do jego zaliczenia).